Dolar 32,8214
Euro 35,6656
Altın 2.539,77
BİST 11.089,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Çar 30°C
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 31°C

Türkiye Komünist Partisi (TKP), düzenlenen basın toplantısıyla yerel seçimler için belediye başkan adaylarını tanıttı.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), düzenlenen basın toplantısıyla yerel seçimler için belediye başkan adaylarını tanıttı.
23 Şubat 2024 19:33
101

HABERMAX. 31 Mart yerel seçimleri için adaylık başvurularının tamamlanmasının ardından Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde yerel seçimlerdeki adaylarını tanıttığı bir toplantı düzenledi.

Kemal Okuyan: Yerel seçimler düzende kimi gedikler açmanın olanaklarını sunuyor.

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, “Biz marksist bir partiyiz. Her şeyi değiştirecek olanın merkezi siyasi iktidar olduğunu biliriz. Ancak yerel seçimler, düzende kimi gedikler açmanın olanaklarını sunuyor” dedi.

Okuyan, TKP’nin Türkiye’deki eşitlikçi bir düzen kavgası verdiğini, yerel seçimlerde alacakları sonuçların bu kavgayı güçlendireceğini dile getirdi.

TKP Genel Sekreteri, Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Ovacık’tan başlayan 10 yıllık deneyiminin halka umut verdiğine işaret etti.

“Dönüşüm yerel yönetimlerden başlamaz, ama yerel yönetimler, Türkiye’nin büyük dönüşümüne ilham kaynağı olabilir” dedi.

“Kadıköy’de iddialıyız” diyen Okuyan, “Ayrıca, Kadıköy’ün karakterine, ne demek olduğuna dair Sayın Maçoğlu’nun adaylığını açıklamamızdan sonra ortaya atılan iddialara da yanıt vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Çeşitli yerelliklerde belediyeleri kazanacaklarını söyleyen Okuyan, Hatay’ın Defne ilçesinde en iddialı parti olduklarını söyledi. Okuyan, “Defne’yi bir kez daha kendisine yaraşır bir şekilde ayağa kaldıracağımızı göreceksiniz.” dedi.

TKP’nin bir diğer hedefi, belediye meclislerine olabildiğince çok üye sokmak. Okuyan, “Bu meclisler rantın paylaşıldığı, yolsuzlukların döndüğü yerler ve buralarda iktidarla muhalefet arasında hiçbir fark yok.” dedi.

Listeler incelendiğinde meclis üye adaylarının çoğunluğunun inşaatçı veya emlakçı olduğuna işaret eden Okuyan, “Bunu teşhir edecek, buna itiraz edecek birileri lazım. Tek bir komünist meclis üyesi bile buraya çomak sokar” dedi.

TKP tüm Türkiye’de seçim pusulasında yer alacak

TKP 55 ilde ve çok sayıda ilçede belediye başkan adayı çıkaracak. TKP, başvurularda aksaklık yaşanan birkaç yerellik dışında tüm Türkiye’de belediye meclis üyeliği için kendi listesiyle girecek.

TKP’nin başka güçlerle ittifak içerisinde girdiği tek ilçe, Fatih Mehmet Maçoğlu’nun aday olduğu Kadıköy.

İki ilçede Sosyalist sola destek

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan; Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde Sol Parti adayı Harun Vayiç’i, Hatay’ın Samandağ ilçesinde ise Türkiye İşçi Partisi (TİP) adayı Emrah Karaçay’ı destekleyeceklerini belirtti. Okuyan; “Bu iki ilçede de hiçbir pazarlık yapmadık. Sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP ve DEM Parti’ye hiçbir yerellikte destek yok

Kemal Okuyan, TKP’nin tavrının iyi bilindiğini, komünistlerin hiçbir düzen partisiyle pazarlık masasına oturmadığını, bunlara destek vermeyeceğini açıkladı.

CHP’yle pazarlık yapılmasında hiçbir solculuk bulmadıklarını belirten Okuyan, “Bize de ulaşmaya çalıştılar. Ancak duruşumuz net. Türkiye’de solun CHP ve DEM Parti gölgesinden kurtulması lazım. Kimseyle pazarlık yapmadık, bu partilere destek vermeyeceğiz” dedi.

Okuyan, CHP’nin büyük sermayenin partisi olduğunu, TKP’nin hiçbir zaman CHP’nin kuyruğunda siyaset yapmayacağını belirtti. TKP Genel Sekreteri, “Türkiye solunun da CHP ve DEM Parti etrafındaki gri alanda siyaset yapma çabalarını doğru bulmuyoruz. AKP’nin kazanmamasını, Türkiye’nin sağcıların eline kalmamasını istiyorsak, bizim ayağa kalkmamız, dik durmamız gerek.” dedi.

Kemal Okuyan gazetecilerin sorularını yanıtladı: Kadıköy’de AKP’nin kazanma ihtimali yok.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kemal Okuyan, “Maçoğlu’nun Kadıköy’de şansı nedir? Kadıköy’de kaybederse, Tunceli’de de komünist bir başkan olmaması bir prestij kaybına yol açabilir mi” sorusuna Okuyan, “TKP, hiçbir zaman bir önceki seçim sonuçlarından hareketle yeni seçim için strateji kurmadı. Anketlerle de işimiz yok. Biz mücadele etmeyi önüne koyan bir partiyiz. Aksi tavır, oylara, anketlere bakmak, bir devrimci parti açısından kabul edilemez.” dedi.

Kadıköy’de uzun süredir güçlü bir örgütleri olduğunu vurgulayan Okuyan, Maçoğlu’nun Türkiye’nin emekçi tabanından, sağ partilerin tabanı da dahil, sempati topladığını belirtti ve “Kadıköy’ün çok önemli bir kısmı TKP’yi ve Maçoğlu’nu bağrına bastı. Kadıköy’de kazanabiliriz.” dedi. “Kadıköy’de ya biz kazanırız, ya CHP kazanır. Aradan AKP’nin sıyrılma ihtimali yok.”

TKP’nin yerelliklerde en önemli adımının ranta kapıları kapatmak olacağını belirten Okuyan, “Rantın en büyük olduğu yerlerde biri de Kadıköy. Bunu herkes bilmeli veya İzmir’e bakın, bir sermaye grubunun adamı yerine bir diğerininki gösteriliyor. ‘Ama onlar sosyal demokrat’ demenin hiçbir mantığı yok.”

‘CHP’ye bakan bir yurttaş, ‘Ben bunlara ülkeyi emanet etmem der.’

Okuyan, CHP’nin son bir ayda ortaya koyduğu fotoğrafa bile bakan bir yurttaşın, “Ben bunlara ülkeyi emanet etmem” diyeceğini ve haklı olacağını, umutsuzluğun bir sebebinin de bu olduğunu söyledi.

Okuyan, seçimlerden halkın umudunu yükseltecek bir sonuç çıkması gerektiğini, ancak bunun düzen partilerinden çıkmayacağını söyledi. “Geçmişte Ovacık’ın yarattığı umudu artırmamız lazım. Örneğin Defne’de halk, ‘Biz burayı komünistlerle el ele ayağa kaldıracağız’ derse, oradaki örnek Türkiye’ye de büyük örnek olur.”

TKP örgütlenmeyi sürdürüyor

“Türkiye’deki sosyalist birikimle cumhuriyetçi birikim arasındaki etkileşimi artırma” hedeflerini ne kadar gerçekleştirebildikleri ve bunun aday listelerine yansıyıp yansımadığı sorusuna Okuyan, “Bu yaklaşımımız, seçimleri aşan bir yaklaşım. Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi, bunun yansıması. Buna devam edeceğiz. Aday profilimize de elbette yansıyor bu. Yeni dostlarımız, yeni üyelerimiz var. Bir yandan da örgütleniyoruz, ben buradan Ulukışla’ya gideceğim, parti binamızı açacağız.” yanıtı verdi.

Okuyan, Türkiye’de sağın demagoji ve yalanlarına inanan çok sayıda insanın TKP’ye yönelmesinin son bir yılda giderek arttığının da altını çizdi.

‘Halkı arkamıza alacağız, merkezi iktidarın uygulamalarının karşısına dikileceğiz. Asıl çözüm tabii ki Türkiye’de bir düzen değişikliği gerçekleşmesi.’

Kemal Okuyan, İstanbul’da ve birçok yerde en önemli gündem olan deprem konusuna dair politikaları üzerine sorulan soruya, “Bakın, muhalefet belediyeleri ne diyor, ‘Elimiz kolumuz bağlı, mevzuat.’ Bunun arkasına sığınıyorlar, kendileri de rant dünyasının parçası haline geliyor. Biz halkı arkamıza alacağız, merkezi iktidarın uygulamalarının karşısına dikileceğiz. Asıl çözüm tabii ki Türkiye’de bir düzen değişikliği gerçekleşmesi. Biz halka yalan söylemeyiz. ‘İBB Başkanı olduğumda beş yıl içinde depreme dayanıklı bir kent yapacağım’ derse Orhan arkadaşımızı da durdururuz” yanıtı verdi.

TKP’nin yapılaşma ve deprem planlarının uzun zamandır hazır olduğunu, bu sayede 6 Şubat depremlerinden sonra en hızlı hareket eden öznenin kendileri olduğunu belirten Okuyan, “Biz maalesef bunu, yıkım sonrasını öne çekiyoruz, bir felaket karşısında semt evlerimizden itibaren hareket planımızı sürekli güncelliyoruz.” dedi.

Solun birlik olamamasına dair ne değerlendirmede bulundukları sorusuna Okuyan, “Bizim açımızdan kaynağında Türkiye solunun kendi dışındaki güçlerle girdiği ilişki yatıyor. CHP ve DEM Parti’yle girilen ilişkiyi biz kabul etmiyoruz. Bir yerellikte karşısına aday çıkarma, öbüründe destekle… Bu karmaşa Türkiye toplumuna solu umut olarak sunamaz.” dedi.

Okuyan, TKP’nin belediye başkan adayı göstermedikleri yerlerde, bunun kimseye örtük destek olmadığının altını çizdi, “TKP’liler TKP adayı olmayan yerlerde başka hiçbir adaya destek vermeyecek” dedi.

Maçoğlu’nun Kadıköy’den aday olması sürecinde diğer sol partilerle görüşme yapılıp yapılmadığı yolundaki soruya Okuyan, “Bir kez daha anlatalım. Kadıköy bizim tercihimiz değildi, Sayın Maçoğlu’nun tercihiydi. Bir şey daha: TKP’den aday olmak, başka hiçbir yerde aday olmamak da Sayın Maçoğlu’nun tercihiydi. Bunları kendileri duyurdular. Biz buradan sonra neyi görüşecektik?” dedi.

Okuyan, “Solda işbirliği önemlidir, peki, ben soruyorum madem, nerede işbirliği oldu? Tamam, TKP diyelim ki burnunun dikine gidiyor. Nerede diğer sol güçlerin işbirliği yaptığı örnek? Yok. Çünkü süreç esas olarak CHP ve DEM Parti’yle ittifaklarla yürüyor. Biz bunların parçası olmayız” ifadelerini kullandı.

TKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Orhan Gökdemir

TKP Merkez Komite üyesi Senem Doruk, İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının gazeteci-yazar Orhan Gökdemir olduğunu duyurdu.

Gökdemir, konuşmasında, “İstanbul’da aday olan iki müteahhitin de kazanması, bu kentin yoksullarının kaybetmesi anlamına gelecek.” dedi.

Bir gazeteci olarak İstanbul’un yağma tarihini çok yakından bildiğini belirten Gökdemir, “Bu on yıllardır sürüyor. Geçenlerde Sazlıdere’de yoksulların evlerine el koydular, yıktılar. Mahalleli Başakşehir Belediye Başkanlığı önünde toplandı, ‘Evlerimizi size teslim etmeyeceğiz.’ dedi. Ben de eylemdeydim. Başakşehir Belediyesi, devasa bir yapı. Karşısında Sultanahmet’ten büyük bir cami. Etrafında çok sayıda AVM, geri kalanı inşaat. Ortada din, etrafında sermaye. Muazzam bir çirkinlik. İşte iki müteahhit adayın da sunduğu İstanbul bu.” dedi.

İşte tüm Türkiye’de TKP adayları

Türkiye Komünist Partisi, 31 Mart yerel seçimlerinde başvurularda aksaklık yaşanan birkaç istisna dışında Türkiye’nin her yerinde belediye meclisi adayları, 55 ilde ve ilçelerinde ise belediye başkan adayları ile seçime girileceğini duyurdu.

Belediye başkan adaylarının listesi tkp.org.tr internet sitesinden ilan edilecektir.

Basın toplantısının video ve fotograflarını içeren drive linkini ayrıca paylaşacağız.

Paylaşın:
Objektif, tarafsız, şeffaf, hakaret olmadıkça her görüşe saygılı olmaya çalışıyoruz, sağı solu olmadan bütün siyasi haberlerinizi yayınları...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Merhaba, yayınlanmasını istediğiniz mesajınızı bize iletin, yayınlayalım.