Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Pts 33°C
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C

MUSTAFA KUL YAZDI: BU KADARDA OLMAZ

MUSTAFA KUL YAZDI: BU KADARDA OLMAZ
20 Şubat 2021 17:31
958

AHA.DİSK’e bağlı GENEL-İŞ Sendikası, İstanbul’da CHP’li dört Belediyede GREV kararı aldı.

Ataşehir, Kadıköy, Kartal ve Maltepe Belediyelerinde uygulanmaya başlayan bu grev kararlarıyla bu ilçelerde ikamet eden yüzbinlerce insanımız yine mağdur olacaktır.

-Belediyelerin yapması gereken hizmetler aksayacak,
-İhtiyaç sahiplerine belediyelerin yaptığı yardımlar yapılmayacak,
-çöpler toplanmayacak ve adam boyu biriken çöp yığınları nedeniyle CHP’li Belediye yönetimleri, ilçe halkının tepkilerinin muhatabı olacaktır.
DİSK’in var olmasında en büyük katkıyı sağlayan SHP ve Cumhuriyet Halk Partisidir. 12 Eylül döneminde kapatılan DİSK’in yeniden açılmasını sağlayan SHP’dir.
Bugün 33 iş kolunun hiç birinde bir varlık gösterememiş olmasına karşın sadece GENEL-İŞ Sendikasıyla ayakta kalabilmiş olması CHP’li belediyeler sayesindedir. Toplam 184 bin Üyesi olan DİSK’in 110 bin Üyesi GENEL-İŞ Sendikasında ise bu sendikanın var oluş nedeni de yine CHP’li belediyeler sayesindedir.
CHP’nin DİSK konusunda özel bir hassasiyeti olmasına rağmen, DİSK’in CHP konusunda aynı hassasiyeti bulunmamaktadır.
DİSK’te Genel Başkanlık veya Genel Sekreterlik yapan tüm arkadaşlarımız SHP’den ve CHP’den milletvekili seçilmiş olmasına rağmen,
GENEL-İŞ Sendikasının CHP’li Belediyelerde kolaylıkla örgütlenmesine olanak sağlanmasına rağmen DİSK ve DİSK’e bağlı GENEL-İŞ Sendikası CHP’li Belediyeleri koruma kollama konusunda aynı hassasiyeti göstermemektedir.
AKP’li Belediyelerin hemen tamamında örgütü olan HAK-İŞ’e bağlı, HİZMET-İŞ Sendikasına kayıtlı işçiler CHP’li Belediyelerde çalışanların üçte birine denk gelen ücretle çalışırken o belediyelerde hiçbir eylem yapılmazken AKP’li belediyelerde çalışanların üç katı ücret ve sosyal haklara sahip olan CHP’li belediyelerde çalışan işçilerin hemen her fırsatta “GREV” kararı alabilmiş olmasını iyi niyet veya hak arama iddiası ile izah etmek mümkün değildir. Belediye yönetimleri her türlü müzakere ve uzlaşmaya hazır olduklarını ifade etmiş olmalarına karşın, sendika yöneticileri grev konusunda ısrarcı olmaya devam etmişlerdir.
Grev kararı alınan dört ilçenin her birinde 500 bin insan yaşamaktadır.
Söz konusu ilçelerin her birinde seçilmiş olan Belediye Başkanları en az 120-150 bin seçmenin desteğini alarak Belediye Başkanı seçilmişlerdir. Alınan bu grev kararlarıyla CHP’ye oy veren seçmenlerimizde ne yazık ki vebal altında kalmaktadır.
GENEL-İŞ Sendikası, AKP’li Belediyelerde çalışan işçilerin üç katı ücret ve sosyal haklara sahip olan ve her bir belediyede yaklaşık 2 bin kişiyi ilgilendiren bu grev kararlarıyla; yüzbinlerle ifade edilen ilçe halkını mağdur etmekte ve CHP’li Belediye yönetimlerini yıpratmaktadır.
1976 yılından günümüze kadar DİSK’in her yıl düzenlediği 1 Mayıs mitinglerine katılmış birisi olarak,
DİSK konusunda özel hassasiyeti olan birisi olarak,
Bakanlığım döneminde DİSK’in Genel Başkanına Bakanlık katında özel oda tahsis etmiş birisi olarak,
DİSK’in Genel Başkanına, bakanlık bünyesinde; Danışman, sekreter, araç ve şoför görevlendirmiş birisi olarak ben dahi bu noktaya geldim ise, DİSK’in almış olduğu bu grev kararlarını bir kez daha değerlendirmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.
AKP’nin tüm baskılarına ve tüm maddi kaynaklarını kesmiş olmasına rağmen kıt olanaklarla ilçesine hizmet etmeye çalışan CHP’li belediyelere böylesine haksızlık yapılmasına seyirci kalamayız.
Aksi halde CHP’li belediyeler çaresiz değildir.
Diğer tarafta hemen hemen tüm yöneticileri CHP Üyesi olan bir başka sendika daha bulunmaktadır.
DİSK yönetimine ve Belediye Yönetimlerine duyurulur…

Paylaşın:
Objektif, tarafsız, şeffaf, hakaret olmadıkça her görüşe saygılı olmaya çalışıyoruz, sağı solu olmadan bütün siyasi haberlerinizi yayınları...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Merhaba, yayınlanmasını istediğiniz mesajınızı bize iletin, yayınlayalım.