Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Pts 33°C
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C

HALİÇ KIYILARI İSTANBULLULARIN HİZMETİNE GİRDİ

HALİÇ KIYILARI İSTANBULLULARIN HİZMETİNE GİRDİ
22 Ağustos 2021 21:04
409

AHA.Eşsiz manzarası ve güzelliğine rağmen, sık sık suların kirliliğiyle konu olan Haliç’te aralıksız devam eden bir dip çamur temizliğine başlandı. Anlık takip edilen su yüzeyi temizliği ve çevresel temizliğin sıkı kontrolüyle birlikte, Haliç uzun bir aradan sonra yeniden balıkların yüzdüğü, yunusların yarıştığı doğal canlılığına kavuştu. Haliç artık İstanbulluların kıyısında çekinmeden piknik yaptığı, bisiklete bindiği, kürek sporu için tercih edilen doğal miraslarımızdan. İstanbul Senin Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması ile, bölge şimdikinden daha güzel bir düzenleme ile İstanbulluların hizmetinde olacak.

2-    Adalar’da Elektrikli Ulaşım Dönemi Başladı

Adalar’da uzun yıllardır gerek atların içinde bulunduğu koşullar, gerekse halk sağlığını olumsuz etkileyen bulaşıcı hastalıklar ile tartışma konusu olan faytonla ulaşım, İBB’nin girişimleriyle tüm paydaşların bir araya geldiği, önerilerin değerlendirildiği “Adalar Ulaşım Çalıştayı” sonucunda yerini doğa dostu elektrikli araçlara bıraktı.

Faytona koşulan atların olumsuz şartları, atlar arasında aralıklarla kendini gösteren ve ada halkını tehdit eden ruam salgın hastalığı, ilçede toplu taşıma hizmeti veren fayton plakalarının sahipleri ve kültürel endişeler gibi çok yönlü ve mutlaka çözüm isteyen problemleri masaya yatıran İBB, katılımcı bir anlayışla gerçekleştirdiği çalıştay sonucu tüm tarafların problemlerini çözüme ulaştırdı.

Atlar ve fayton plakaları, sahiplerinden adil bedellerle satın alındı. Hayatlarına sağlık ve huzur içinde devam edebilmeleri için tedavi ve rehabilitasyonları yapılan atlar sahiplendirildi.

Artık ulaşım için Adalar’ın doğal, kültürel ve turistik yapısına uygun; çevreye duyarlı, sessiz ve trafik yoğunluğu oluşturmayan iki tip elektrikli araç tercih ediliyor. 13 yolcu kapasiteli ve İETT tarafından işletilen sabit güzergâhlı hatlar ve 3 yolcu kapasiteli Ada taksiler, gerekli eğitimleri alan Adalar sakinlerine istihdam olanağı da oluşturdu. Adalar’da sık sık protestolara konu olan ve herkesin üzüntüyle karşıladığı görüntüler geride kaldı, çağdaş ve doğa dostu çözümlerle tüm tarafların memnuniyeti sağlandı.
3-    Halk Süt 130 bin Çocuğa Ücretsiz UIaşıyor
Çocukların en doğal hakkı olan süte ulaşabilmeleri için başlayan Halk Süt projesi, artık 130 bini aşkın çocuğa erişiyor. Kent yoksulluğunun en önemli tehlikelerinden yetersiz beslenmenin önüne geçen, ailelere ekonomik ve psikolojik destek sağlayan Halk Süt projesi, aynı zamanda yerel üreticilere de destek oluyor.
Çatalca ve Silivri bölgesindeki üreticilerimizden temin edilerek yerel ekonomiye 3 milyon liradan fazla bütçe sağlayan sütler, yine İstanbullu çocuklara güvenilir ve sağlıklı besin kaynağı olarak ulaştırılıyor.
4-    Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezleri Açıldı
İstanbul’da özellikle çalışan ya da çalışma hayatına katılmak isteyen anneler ve çocukları için en büyük engellerden biri olan kreş eksikliği, “150 mahalleye 150 kreş” sloganıyla hayata geçen Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezleri ile birer birer çözülüyor.

Okul öncesi eğitimden mahrum kalan çocuklar ve ailelerine eğitimde fırsat eşitliği sağlayan Yuvamız İstanbul kreşleri çocukların fiziki ve sosyal ihtiyaçlarına uygun olarak, titizlikle planlanan merkezler olarak hayata geçti. İBB güvencesi ile annelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla emanet ettiği, hem çocukların hem annelerin sosyal hayata katılımını güçlendiren kreşler hızla açılmaya devam ediyor.

5-    İBB Genç Üniversiteli Eğitim Destek Bursu 63 Bin Gence UlaşıyorTürkiye’nin önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan İstanbul’da, İBB tarihinde ilk kez 63 bin öğrenciye eğitim destek bursu sağlanıyor. Özellikle pandeminin zorladığı şartlarda eğitimine devam etmeye çalışan gençlerin hem geçinmelerini hem de kendilerini geliştirecekleri bu dönemde İstanbul’un sosyal ve kültürel olanaklarından faydalanabilmelerini hedefleyen Genç Üniversiteli eğitim destek bursu büyük ilgi görürken, öğrenciler tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

6-    En ucuz öğrenci ulaşımı İstanbul’da

Genç Üniversiteli eğitim destek bursu, Sen Oku Diye kırtasiye ve tablet desteği gibi İBB’nin daha birçok alanda devam eden öğrenci desteklerinden biri de ucuz ulaşım.

 

Geleceğimizin teminatı öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için ucuz ulaşıma kavuşmaları başta olmak üzere, İstanbul’un zengin tarihi, sosyal ve kültürel birikimlerinden faydalanabilmeleri fikriyle harekete geçen İBB, aylık abonman ücretlerini düşürdü. 80 TL’den 50 TL’ye düşürülen aylık öğrenci abonman ücreti ile birlikte İstanbul Türkiye’nin en ucuz öğrenci ulaşımı sağlayan şehri oldu.

7-    Bölgesel İstihdam Ofisleri ile 17 Bin Hanede İstihdam SağlandıÜlkemizin en önemli sorunlarından işsizlik ile mücadele için İBB’nin hayata geçirdiği önemli projelerden Bölgesel İstihdam Ofisleri, Haziran 2021 itibarıyla 17 binden fazla vatandaşın istihdama katılmasını sağladı.

İş arayan vatandaşlarımız ile işverenleri bir araya getiren Bölgesel İstihdam Ofisleri, pandemi şartlarında artan işsizlikte de İstanbullulara kesintisiz destek vererek, 17 bin hanede en az bir kişinin istihdama katılmasını sağlayarak ailelere umut olmaya devam etti.

İstanbul’un 13 bölgesinde açılan ofislere ek olarak, şehrin tüm bölgelerine fayda sağlamak amacıyla gezici olarak hizmet vererek vatandaşlarımızın iş başvurularını alan Mobil İstihdam Ofisleri’ne bugüne dek 85 binin üzerinde müracaat yapıldı.

Bölgesel İstihdam Ofisleri, başvuru yapan vatandaşların gerekli durumlarda meslek eğitimlerinden faydalanmasını sağlamak üzere, İBB İSMEK ile iş birliği içinde çalışarak, vatandaşlarımızın eğitim ve kariyer gelişimine de destek oluyor.

8-    İstanbul’da Annelere Ücretsiz Ulaşım: Anne Kart
İstanbul’da ikamet eden 0-4 yaş arası çocuk sahibi anneler, artık İstanbul il sınırları içerisinde toplu ulaşımda ücretsiz olarak seyahat ediyor. Annelerin sosyal hayata katılımını artıran ve aile ekonomisine katkıda bulunan Anne Kart, bugüne dek 8 milyondan fazla kez kullanıldı.

Online başvuru ile kolayca erişilen Anne Kart, İstanbul genelinde 150 binden fazla annenin tercihi oldu ve başvurular hâlen devam ediyor. Hanede ulaşıma ayrılan bütçeyi artık çocuklarına ayırabilen anneler İBB’nin yeni hizmetinden oldukça memnun.

9-    Kadınlar Üretiyor, İhtiyaç Sahibi Ailelerin Yüzü Gülüyor
İBB kadınların üretime katılımı ve kadının emeğinin değerlendirilmesi için, başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde başlattığı hareketle, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere temin edilecek ürünlerde önceliği kadın kooperatiflerine veriyor. Hem kadın üreticilerin güçlenmelerini hem de ihtiyaç sahibi ailelerin yerli üretim sayesinde daha fazla kaynağa ulaşmasını sağlayan projeyle, Hatay’dan gelen zeytinyağı ve bulgur, Kırşehir’den gelen erişte ve nohut, Sivas’tan gelen bal gibi onlarca ürün kadınların kalkınmasına destek olurken, İstanbullu ihtiyaç sahibi 20 bin ailenin güvenilir gıdaya erişimini sağlıyor.
10-    Yenidoğan Destek Paketi ile Ailelerin Yanındayız
Yoksulluk çocuklarımız için en büyük tehlikelerden biri. Özellikle anne ve aile psikolojisine olumsuz etkilerinin yanında, bebeklerin mahrum kaldıkları temel ihtiyaçlar bedensel gelişimlerine ket vurarak, sağlıklı gelişimlerine engel oluşturuyor.

 

Bu fikirden hareketle, İBB ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olmak için Yenidoğan Destek Paketi’ni hayata geçirdi. Bir bebeğin ve annesinin ilk 4 ay içerisinde ihtiyaç duyacağı, biberondan ateş ölçere, patikten pijamaya, bebek şampuanından beze ve aile eğitim kitaplarına kadar her şeyi barındıran paketler ilk ailelere ulaştı ve yenilerinin dağıtımına devam ediliyor. Ayrıca paketin ulaştığı aileler, bir yıl boyunca uzmanlarımızca ziyaret edilerek ihtiyaçları tespit ediliyor, anneye destek olmak üzere yanlarında bulunuluyor.

Hayırsever vatandaşların da diledikleri takdirde içeriğine katkıda bulunabildiği Yenidoğan Destek Paketi, İstanbul dışından gönüllülerin de katılımına açık olarak en güzel dayanışma örneklerinden biri olmaya devam ediyor.

11-     Esenler Otogarı Artık Işıl Işıl, Güvenli, Konforlu
İstanbul’a yeni gelen birçok kişinin ilk kez karşılandığı, uzun yıllardır metruk ve tehlikeli haliyle gündem olan Esenler Otogarı, detaylı bir projelendirme çalışması sonucu artık ışıl ışıl, güvenli, sosyal hayatın içinde. İstanbul’a yaraşır yeni haline kavuşması için büyük bir temizlik işlemi sonrası, tehlikeli yapıların yıkılarak yeni alanların oluşturulduğu Esenler Otogarı’nda artık ziyaretçileri izbe ve güvensiz bir ortam değil, canlı müzik performansları, resim sergileri, hijyen kontrolü eksiksiz gerçekleştirilen restoranlar ve Gençlik Ofisi karşılıyor.
12-    İstanbul’da Yağmur Sonrası Su Taşkınlarına Son Verdik
Altyapı yetersizliği nedeniyle şehrin çoğu bölgesinde yağmur sonrası oluşan ve İstanbullulara büyük maddi kayıplar verdiren su taşkınları ortadan kalkıyor. İSKİ tarafından gerçekleştirilen hummalı altyapı çalışmaları sayesinde Üsküdar, Kadıköy, Tuzla, Çekmeköy, Bayrampaşa, Maltepe, Zeytinburnu, Kartal, Beşiktaş, Bakırköy, Ümraniye, Büyükçekmece, Esenyurt, Beyoğlu, Avcılar gibi birçok ilçemizdeki 50’den fazla kritik noktalarda artık su taşkınları yaşanmıyor, esnaf ve vatandaşımız maddi zarar görmüyor, sağlık riskleriyle karşı karşıya kalmıyor.

İBB koordinasyonunda İstanbul’da her yağmurda su baskını yaşanan, kronikleşmiş 104 noktanın 63’ünde Aralık 2020 itibarıyla çalışmalar tamamlandı. Çalışmalarımız ile İstanbul’un altyapısı günün gerekliliklerine uygun, çağdaş bir yapıya kavuşuyor.

13-    İBBMiras Ekibi Kültür Varlıklarımıza Hayat Veriyor
İstanbul dünya tarihinin eşi benzeri olmayan miraslarına ev sahipliği yapıyor. Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un tarihi kara surları, anıtlar ve eşsiz güzellikte çeşmeler gibi göz ardı edilmiş önemli değerlerin restorasyonu, güçlendirilmesi, yeniden şehrin yaşayan parçaları haline gelmelerini sağlamak için kurulan İBBMiras ekibi, onlarca noktada kültürel varlıklarımıza hayat veriyor.
14-     Fatih Sultan Mehmet Tablosu Beş Yüzyıl Sonra Evine Döndü
İBB, Fatih Sultan Mehmet Han’ın 540 yıllık portresini İstanbul’a ve İstanbullulara kazandırdı. Fatih Sultan Mehmet Han’ın kendi döneminde yapılarak günümüze dek korunabilmiş üç orijinal portresinden biri olan eser, ünlü ressam Gentile Bellini tarafından yapılmıştı.

Londra National Gallery’nin İngiltere’de açtığı müzayededen satın alınan tablo, Rönesans dönemi İstanbul’una ait, Türkiye kamu koleksiyonuna kazandırılmış ilk eser olma özelliğini de taşıyor.

Manevi değeriyle de eşsiz olan nadide portre, İstanbul’un kurtuluş günü olan 6 Ekim’de Saraçhane’de açılan “Fatih’in Rönesansı” sergisi ile İstanbullularla ve Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlarımızla buluştu.

15-    Yerebatan Sarnıcı Kaderine Terk EdilmiyorUNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, İstanbul’un turistler tarafından en çok ziyaret edilen eşsiz yapılarından Yerebatan Sarnıcı’nda restorasyon ve güçlendirme çalışmaları başladı. Bu yıl İBB tarafından yaptırılan incelemede; 1.500 yaşındaki yapı üzerinde 2017 yılında yapılan çalışmalarda, sütunları birbirine bağlaması gereken gergilerin sütunları tutmadığının anlaşılması üzerine, çökme riski yaşayan sarnıcın aslına uygun restorasyonu için harekete geçildi. Şehrin en önemli hazinelerinden olan Yerebatan Sarnıcı’nın gelecek kuşaklara güvenle aktarılması için çalışma yoğun bir şekilde devam ediyor.

16-    Pandemi Boyunca Sanatçılarımıza Tam Destek
İBB, pandemiden en çok etkilenenler arasında olan müzisyen, oyuncu ve sanatçıların yanında. Kültür-sanat etkinliklerinin tamamen durmasına sebep olan pandemiden ötürü zorlu bir sürece maruz kalan müzisyenler ve tiyatrolara destek olmak amacıyla iki ayrı proje hayata geçirildi.

İstanbul Bir Sahne projesi ile tüm şehrin bir açık hava sahnesine dönüşmesi sağlandı. Müzisyenlerin açık havada, pandemi koşullarına uygun ve ücretsiz konserler vermesini sağlayan proje, 39 ilçede 100’den fazla noktada halkımızı müzisyenlerimizle buluşturdu.

İstanbul’da Perdeler Kapanmasın kampanyası ile İstanbul’daki özel tiyatrolar; İBB’nin ücretsiz tahsis ettiği İstanbul Şehir Tiyatroları sahneleri ve güvenli alanlarda oyunlarını dijital mecralarda sergiledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrimizde kültür-sanatın kalbi olan sanatçılarımıza, bu zor süreci atlatmaları için yeni projelerle destek olmaya devam edecek.

17-    İBB Çiftçinin yanında: 60 Ton Silajlık Tohum Desteğiİstanbul’da tarım ve çiftçiliğin yeniden canlanması için İBB, tarihinde ilk kez İstanbullu çiftçilere yem üretimi için ücretsiz silajlık tohum desteğine başladı. 63 mahallede 7 bin dekara ekilecek olan 1.175 paket tohum ile 60 bin ton silaj sağlanacak.

Üretici maliyetini %60-65 oranında düşüren destek ile hem hayvancılar üretecek hem İstanbul’un atıl tarım arazileri ekonomik faydaya dönüşecek.

18-    İstanbullu Besicilere İşletme Başına 2,5 Ton Yem Desteği Sağlandı
Hayvancılıkta en yüksek giderlerden biri olan yem masrafları, artan ithalat ve maliyetlerle birlikte İstanbullu besicileri büyük olumsuzluklarla baş başa bırakan, hayvancılığın gerilemesine sebep olarak kırmızı et fiyatlarını artıran, halkımızı sağlıklı besinden uzaklaştıran ve istihdamı düşüren en önemli faktörlerden biri.
İBB, bu sorunla baş etmek ve kent çiftçilerine destek olarak yeni bir başlangıç sağlamak için, talepler doğrultusunda 474 üreticiye, işletme başına 2,5 ton yem yardımında bulundu.

İstanbul besicilerinin ekonomiye ve üretime katılımını kesintisiz hale getirmek için, sürdürülebilir projeler hazırlanmaya ve sunulmaya devam ediyor.

19-    İstanbul Üretiyor: 7,7 Milyon Ücretsiz Fide Çiftçilerimize Ulaştı
İstanbul verimli tarım arazilerini yeniden işlesin, çiftçiler üretime katılsın, üreticinin yüzü gülsün diye İBB çiftçi desteklerine bir yenisini daha ekleyerek 7,7 milyon fidyenin üreticilere ücretsiz ulaşmasını sağladı. Atıl halde bırakılan tarım arazilerinin yeniden üretime katılmasıyla 2020 yılında 16,380 (16 bin 380 ton mu? böyle ise 16.380 yazılmalı) ton mahsul elde edildi.

Başta Türkiye genelinden alınarak ücretsiz dağıtılan 3,5 milyon fide sayısı, bu yıl İBB’nin öz kaynaklarını fide üretimine dâhil etmesiyle 4,2 milyona ulaştı. İBB’nin Kemerburgaz serasında, gerekli teknik eğitimleri sağladığı kadınların emeğiyle üretilen fideler, tarımı yeniden canlandırmak ve çiftçiliği kalkındırmak için toprakla buluşmaya başladı bile.

Tarımda en yüksek verimin sağlanması için aynı zamanda ücretsiz eğitimlerle desteklenen çiftçilerimize, aynı zamanda mahsullerini satabilmeleri için İBB tarafından üretici pazarları kurularak tezgâh ve satış noktaları da sağlanıyor.

20-    Tarihi Haliç Tersanesi Yeniden İşliyor, Deniz Ulaşımında Pay ArtıyorŞehir Hatları’na bağlı çalışan ve dünyanın işleyen en eski tersanesi konumundaki Haliç Tersanesi, eşsiz bir miras ve mühendislik ürünü olarak İstanbul’un en önemli değerlerinden. Uzun yıllardır haline terk edilerek işletilmeyen, kapatılmaya yüz tutmuş olan tersane İBB tarafından yapılan titiz bir çalışma ile hem tarihi hem de işlevsel olarak yeniden hayat kazandı.

Bugün gerek özel sektöre gerek kamu kurum ve kuruluşlarına yeniden hizmet verme kapasitesine ulaşan Haliç Tersanesi, 5 buçuk yüzyıllık mirasıyla yeniden ayakta.

İBB’nin yeni dönemde deniz ulaşımının toplu ulaşımdaki payını artırma hamlelerinin de merkezinde yer alan Haliç Tersanesi, İstanbul’un özlediği ve 10 yıl boyunca kaderine terk edilerek hurdaya gitmesi beklenen Paşabahçe Vapuru’nu restore ediyor.

Tersane, İBB’nin hizmete sunacağı Deniz Taksilerin üretimini de üstleniyor. İstanbullular, yakın zamanda deniz ulaşımını tam kapasite ile değerlendirmeye başlayacak.

21-    Dünyanın En Çok Metro Yapılan Şehri İstanbul Oldu

İBB’nin yeni dönemde raylı sistemleri odağına alması ve raylı sistemleri toplu taşımanın omurgası haline getirme hedefiyle başlayan çalışmalar sonucu İstanbul dünyada aynı anda en çok metro yapan şehir unvanını aldı.

Uzun süredir ödenek yetersizliği ile çoğu başlangıç aşamasında yarım kalmış ya da hiç başlamamış 10 metro hattında 103,4 kilometre uzunluğundaki metro inşaatının atıl bırakılmasına son verildi. 11 milyar TL’lik bir israfa son veren hamle için, İstanbul’daki şeffaflığı ve liyakati temeline alan yönetim anlayışının güvenini kazanan finans kuruluşlarından kaynak sağlandı.

•    Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı’nda, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın 1’inci kısmında yapım işlerine devam edilirken, Kaynarca-Pendik-Tuzla Hattı 1’inci kısım çalışmaları yeniden başlatıldı. Ek olarak Eurobond ihracından kullanılacak 34 milyon Euro’luk finansmanla hattın 1’inci kısmı olan Pendik Merkez-Kaynarca-Hastane arası inşaatları da tamamlanıyor.
•    Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın, 18 kilometrelik Mecidiyeköy-Mahmutbey kısmı İstanbullular ile buluştu.
•    İkitelli-Ataköy Metro Hattı’nın 2,1 kilometrelik kısmı hizmete açıldı, 2022’de ise tamamı İstanbulluların hizmetine girmiş olacak.
•    2019’dan itibaren durmuş olan Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı projesinde inşaatlar yeniden başladı.
•    Dudullu-Bostancı Metro Hattı’nda inşaat sürüyor.
•    Kirazlı-Halkalı Metro Hattı projesine, 170 milyon Euro finans sağladık. Hattın yapım işleri başladı.
•    Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı projesine de 220 milyon Euro’luk finans aktardık. Bu finans ile yapım işlerini yeniden başlatma çalışmaları kapsamında tasarım işleri devam ediyor.
22-    Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı AçıldıFinansman sorunları sebebiyle durmuş halde olan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı, İBB’nin yeni döneminde tamamlanarak İstanbulluların hizmetine açıldı. Planlanan tamamlanma süresini 6 ay geçmişken henüz %58 seviyesinde bekleyen hat için kaynak bulundu, çalışmalar sonuçlandı.

Bölgenin ulaşımını rahatlatmak için büyük önem taşıyan hat, aynı zamanda turistik bir kazanım olarak da değerli hale geldi. İstanbul’un en güzel manzaralarından birinde yer alan hat, bir tarafında Haliç sahili, diğer yanında İstanbul’un tarihi binalarıyla eşsiz İstanbul deneyimlerinden birini sunuyor.

23-    İstanbul’da Depreme Hazırlık Çalışmaları Hızlandı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un en öncelikli konusu olan deprem riskine karşı şehrin dört bir yanında tespit taramaları ile riskli alan ve çürük binaları tespit ediyor. Mevcut tarama sonuçlarında 1’e 3, 1’e 4 oranlarında riskli yapı stoklarıyla karşılaşılması, İstanbul’da depreme hazırlığın hayati önemini ortaya koyuyor.

Silivri’den başlanarak Avcılar, Bakırköy, Fatih başta olmak üzere Zeytinburnu, Küçükçekmece ilçelerinde de yapı stoklarının analiz edilerek hareket noktasının oluşturulacağı stratejik planlama ve uygulama çalışmaları aralıksız sürüyor.

İstanbulluların deprem gerçeğimize uygun yaşam standartlarına kavuşması, depremin bir felakete dönüşmemesi için İBB, Gürpınar Mahallesi Siteler mevkiinde protokol imzalayarak kentsel dönüşümün ilk adımını attı.

Riskli alan ilan edilmiş olan ancak projesi yapılmayan Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde protokol imzalanarak başlangıç yapıldı.

Eyüpsultan’daki bölge sakinleriyle %100 oranında anlaşılması sonucu kentsel dönüşüm alanında yıkım ve tahliye işlemleri devam ediyor.

Bağcılar’da tahliye süreci tamamlandı.

Silivri’den Tuzla’ya, Eyüpsultan’dan Bağcılar’a varıncaya kadar İstanbul’un her ilçesinde sokak sokak, mahalle mahalle yapılan tespitlerle depremin İstanbul’un ana gündem maddesi olmadığı güvenli günlere hızlı bir şekilde ulaşılması hedefleniyor.

24-    Askıda Fatura: İstanbul’dan Dünyaya Örnek DayanışmaPandemi ile birlikte tüm dünyanın baş başa kaldığı beklenmeyen zorluklar ciddi hasarlar bırakırken, İstanbul’da da gelirini kaybeden aileler, kapanan dükkânlar, işini kaybeden vatandaşlara her gün bir yenisi eklendi.

İBB, pandemide halk sağlığı ve güvenliği için yapılan çalışmalara ek olarak, İstanbulluların bu zor dönemi atlatması için eski bir geleneği teknolojik imkânlarla yeni bir dayanışma modeline çevirerek dünyaya örnek oldu.

Bu sıkıntılı dönemde temel ihtiyaçlarını gidermek için faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımızla hayırseverleri bir araya getirmek için yola çıkan Askıda Fatura platformu, adım adım yepyeni dayanışma fırsatları ortaya koyan, süreklilik kazanan bir adres haline geldi.

Artık Askıda Fatura platformu ile dünyanın her yerinden vatandaşlar, alan elin veren eli görmediği yöntemlerle tanımadığı ailelerin faturalarını ödeyebiliyor. İBB’nin ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere hazırladığı Aile Destek, Anne-Bebek ve Öğrenci Destek paketlerinden dilediklerini bağışlayarak, güvenilir bir platform aracılığıyla dayanışmaya katılabiliyorlar.

Askıda Fatura, bu yöntemle son olarak bilişim dünyasının Oscar’ı sayılan IDC CIO Summit birincilik ödülünü de aldı.

25-    Halk Ekmek Dayanışması Adım Adım Büyüdüİstanbulluların sağlıklı ve ucuz ekmeğe ulaşabilmesi için Türkiye’nin en ucuz ekmeği olan İstanbul Halk Ekmek’in, pandemi döneminde büfe alanı olmayan ilçe ve mahallelerde mobil büfelerde satışa başlaması tüm dünyadan hayırseverlerin ilgisini çeken bir dayanışma hareketine dönüştü.

Hayırsever bir İstanbullunun bir mobil Halk Ekmek büfesindeki tüm ekmeklerin ücretini ödeyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını istemesine, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun teşekkür etmesi sonucu, Halk Ekmek dayanışması kendiliğinden bir sosyal yardım kampanyasına dönüştü. Hayırseverlerin ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılması için verdiği destek toplamda 1 milyon lirayı aştı.

26-    İstanbul’da Su Faturaları DüştüİBB, ekonomik sıkıntıların yoğun olduğu bu dönemde, İstanbulluların su faturalarına %34’e varan oranda indirim yaptı.

Bakım bedelinin de kaldırıldığı çalışmada, aynı zamanda her İstanbullu için insani su hakkı getirildi. Buna göre, artık konutlarda tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpü yani 500 litresi “insani su hakkı” sayılıyor. Bu hakkın BM İnsan Hakları Konseyi’nde kabul edilmesinden 9 yıl sonra, İstanbullular haklarını ilk kez almaya başlamış oluyor.

27-    Marmara’yı Koruyor, Atık Suları Arıtıyoruz
Küresel ısınmanın etkileri tüm dünyada kendini gösterirken, ekolojik dengesinin korunması için yüksek hassasiyet gerektiren ve bugüne kadar da ihmal edilen Marmara Denizi halk arasında deniz salyası olarak bilinen, müsilaj tehdidiyle baş başa. Deniz tabanı canlılığında büyük hasarlara sebep olan oluşum, yeryüzündeki benzersiz özellikleriyle Marmara Denizi’nin neden tüm yapay müdahalelerden korunması gerektiğinin, geç kalınması halinde geri dönüşü olmayacak göstergelerinden biri.

Suların geç soğumasının yanında, atıksuların kontrolsüzce boşaltılması Marmara’daki canlılığı bitiriyor. Bunun için İstanbul genelinde atıksu kontrolünü sağlamak üzere İBB çalışmalarına hızla devam ediyor.

Tuzlu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde inşaat %86 seviyesinde, 2021 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde inşaat %78 seviyesinde, 2021 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Ayvalıdere Yağmur Suyu Tüneli, taşkınları önleyerek yağmur sularının kontrolünü sağlamak üzere 2021 Kasım ayında işletmeye alınacak.

Ambarlı Atıksu Tüneli, Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaşıyor. 6,5 km uzunluğundaki tünelin 2022 yılında bitirilmesi planlanıyor.

Ataköy Atıksu Tüneli, Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaşıyor. 9 km uzunluğundaki tünelin 2022 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Melen Havzası Projesi ile Melen Nehri’ne havzadan gelen atıksuların toplanarak önce arıtılması ve çevreye zararsız hale getirildikten sonra uzaklaştırılması için 84 bin 300 metre uzunluğunda kolektör ve tünel ile bir adet ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi yapılması planlanıyor.

Paylaşın:
Objektif, tarafsız, şeffaf, hakaret olmadıkça her görüşe saygılı olmaya çalışıyoruz, sağı solu olmadan bütün siyasi haberlerinizi yayınları...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Merhaba, yayınlanmasını istediğiniz mesajınızı bize iletin, yayınlayalım.