Dolar 32,7383
Euro 35,0566
Altın 2.439,76
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Açık
İstanbul
30°C
Açık
Sal 29°C
Çar 29°C
Per 30°C
Cum 30°C

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Biz o makam ve mevkileri gördük, yaşadık ve adalet kalmadığı için elimizin tersiyle ittik”

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Biz o makam ve mevkileri gördük, yaşadık ve adalet kalmadığı için elimizin tersiyle ittik”
8 Haziran 2024 13:28 | Son Güncellenme: 8 Haziran 2024 13:33
76

HABERMAX. DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Av. İdris Şahin, Flash Haber TV’de yayınlanan “Başkentte Gündem” isimli programda Fatih Ertürk’ün konuğu oldu. Şahin, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin’in konuk olduğu programda yaptığı açıklamalardan bazı başlıklar şöyle:

“Kavga etmek için değil, ülkenin acil bekleyen sorunlarına çözüm üretmek için varız”

“CHP’yi PKK ile özdeşleştiriyordunuz. Bizleri ‘Cumhuriyet Halk Partisi’yle siyaset yaptı’ diye. Onlardan aday olduk diye ayıplı olarak kamuoyuna lanse ettiniz, bugün Cumhuriyet Halk Partisi ile son derece modern ilişkiler içerisindesiniz. Hiçbir itirazınız yok. Biz ana muhalefet partisi ile ülkeyi yönetenlerin zaman zaman yan yana gelmesinden, ülkenin sorunlarının konuşulmuş olmasından son derece mutluyuz ve memnunuz. Bunun da doğru bir zeminde ilerlediğini de görüyoruz. Bunda yadırganacak bir husus yok. Sonuçta biz siyaset yapıyoruz. Kavga etmek için değil, ülkenin acil bekleyen sorunlarına çözüm üretmek için varız. Ama şuna da karşıyız. Özgür Bey’in yapmış olduğu, ‘Efendim ben 28 Şubat paşaları için ricada bulundum. Onları Sayın Erdoğan affetti. Ben tutuklu öğrenciler için ricada bulundum Adalet Bakanı’na. Sayın Adalet Bakanı girişimde bulundu.’ sözlerini asla kabul etmemiz mümkün değil. Bu arkadaşları biz demokrasiye ve hukuka davet edeceğiz. Genel anlamda davet edeceğiz. Sadece paşalar değil, bugün cezaevlerinde on binlerce mağdur insan var, haksız hukuksuz yere orada yatan ve yine onlar gibi hasta olan. Paşalara yapılanı normal bir muamele görüyorum. Zaten yapması gerekendi bu. Adli tıptan raporu alınmış o insanları orada tutmak bir nevi suçtu. Bunun gereğini yaparken de sanki bol kepçeden bir şeyler dağıtıyormuş, ulufe dağıtıyormuş gibi bir görüntü içerisine girmesini de doğru bulmuyoruz.”

“Allah’tan kork be iktidar! Bunu çiftçine nasıl yaparsın?”

“Hangi sivil toplum kendi üyelerinin sorunlarını, dertlerini bugün gündeme getiriyor? Buğday fiyatlarıyla alakalı bir hazırlık yapıp gelmiştik bugün. Onlarla alakalı konuşurken çok daha ölçülü konuşuyorum ama bu çiftçi kardeşlerim, bu kadar mağdur edildiği halde gidip AK Parti’ye ve ortaklarına destek verdiler. Son yerel seçimlerde de yine tercihini bunlardan yana kullandı. Gittiğiniz zaman kırsalda bu oy oranlarını görürsünüz. Ama 2023’te 7,5 lira olan arpa bugün 8 lira makarnalık buğday 10 lira 11.75, ekmeklik buğday 9.25 11 lira. Peki ‘mazot ne?’ diye soracak olursanız 2023 Haziran’da 22 TL olan mazot bugün 41 TL neredeyse %100 eflasyon, TÜİK rakamlarına göre geçtiğimiz sene 2023’te 39.6, 2024’te 75.45. E Allah’tan kork be iktidar. Bunu sen çiftçine nasıl yaparsın? İşte buna karşı sivil toplum ayaklanmıyorsa Ziraat Odaları Birliği ayaklanmıyorsa ve bunlara karşı isyan etmiyorsa o zaman sadece siyaset kurumu dövmenin hiçbir anlamı yok. Ve burada saatlerce kendinin söylediklerinin hilafına gidip Beştepe’de duruş sergileyenleri saatlerce konuşmuş olmak elbette millete yapılabilecek en büyük haksızlıktır.”

“Sayın Erdoğan’a karşı şahsi bir itirazımız ve kinimiz yok ama uygulamalarına karşı var”

“Biz Deva Partililer olarak sözümüzün de imzamızın da arkasındayız. Sayın Erdoğan’a karşı şahsi bir itirazımız ve kinimiz yok. Ama uygulamalarına karşı büyük bir itirazımız var. Sistemine karşı baş kaldırıyoruz. Bu sistemle bu ülke yönetilemez diyoruz.”

“Babacan asla Beştepe’ye gitmez, oradaki iradenin ne olduğunu gayet iyi bilir”

“Ben kendisi yerine laflar edecek insan değilim ama Ali Babacan o Beştepe’nin ne olduğunu, oradaki iradenin ne olduğunu gayet iyi bilir. Dünyanın her bir tarafından davet alıyor ve her tarafa gidiyor. Çin’e de gitti, Yunanistan’a da bugün de St. Petersburg’ta hem de bizzat Putin’in ofisinden davet almak suretiyle oraya gitti Sayın Babacan. Ancak anayasa değişikliğine ilişkin bu mevcut anayasaya uymayan Sayın Erdoğan’ın talebi doğrultusunda Sayın Babacan asla o Beştepe’ye gitmez. Ve Sayın Babacan o atmış olduğu 84 maddenin arkasında olduğunu her daim ifade edecek. Yine kendi çalışmamızı öne sürmek ve kendi çalışmamızın altına atmış olduğumuz imzanın arkasında olduğumuzu da her daim dile getirecek bir liderdir. O yüzden dürüstlük pahalı bir mülktür, her insanda bulunmaz.”

“AK Parti’de düzelme olmayınca, muhalefet partilerinin de çözüm üretemediğini görünce DEVA Partisi’ni kurduk”

“Biz o makam ve mevkileri gördük, yaşadık ve elimizin tersiyle ittik. Niçin ittik biliyor musunuz? Bu ülkede adalet kalmadığı için ittik. Bu ülkede hırsızlık kolektif hale geldiği için ittik. Bu ülkede şeffaflık yerle bir edildiği için ittik. Ve Sayın Erdoğan’ın şahsından ziyade, bu mevcut sistemiyle ülkeyi uçurumun kenarına getirdiği için ittik. Orada herhangi bir düzelmenin olmayacağına tam kanaat getirdiğimiz için ve mevcut muhalefet partilerinin de bu ülkenin sorunlarına çözüm üretemediğini gördüğümüz için biz DEVA Partisi’ni kurduk. Yoksa kendiliğinden bu DEVA Partisi oluşmadı ve çok da sabırlıyız. Elbette ki milletimiz bizi çok büyük terbiye etti. Bunu görüyoruz sonuçlarda. Ve oradan aldığımız dersle, sabırla bekliyoruz. Ve bu ülkeyi tertemiz geçmişiyle, iş bitirme belgesiyle ve fevkalade güzel kadroları ve eylem planlarıyla ben inanıyorum ki bugün olmazsa yarın DEVA Partisi yönetecek.”DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Av. İdris Şahin, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararını ele alarak, gündemi değerlendirdi. Şahin, “Çıkarmış olduğu KHK’ların bile Anayasa’ya uygun olmadığı ve mevcut Anayasa’ya uygun hareket etmeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Anayasa Mahkemesi’nin kararı neticesinde TBMM, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve bugün itibariyle başlayan 12 aylık sürede gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.” dedi.

DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin, TBMM’de konuştu.

“KHK’ların Anayasa’ya uygunluk denetimi, kanunların denetiminden farklıdır”

Şahin, “7142 sayılı Kanun’un genel gerekçesinde de Anayasa’da yapılan değişiklikle parlamenter hükûmet sistemi yerine Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçildiğinden yeni hükûmet sistemine geçiş için yapılan değişikliklerin ilgili kanunlarda bazı düzenlemelerin yapılmasını gerekli hâle getirdiği belirtilmiş, bu kapsamda çıkarılacak KHK ile Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin gerektirdiği düzenlemelerin yapılmasının öngörüldüğü ifade edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“KHK’lar; konu, amaç, kapsam ve ilkeleri yönünden hem dayandıkları yetki kanununa hem de Anayasa’ya uygun olmak zorundadır”

Bu çerçevede Anayasa’da yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapılması için 703 sayılı KHK çıkarıldı diyen Şahin, sözlerini söyle sürdürdü:

“Anayasa Mahkemesi, 16 Nisan 2017 referandumuyla hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum sağlanması amacıyla çıkarılan 703 sayılı KHK ile bazı kanun ve KHK’larda yapılan değişikliklerin Anayasa değişikliğine uyumun gereği olmadıkları, içerik yönünden Anayasa’ya aykırı oldukları veya KHK’larla düzenlenmesi yasaklanan konuları içermesi gibi Anayasa’ya aykırılık gerekçeleriyle iptal etti. KHK’ların Anayasa’ya uygunluk denetimi, kanunların denetiminden farklıdır. Anayasa’nın 11. maddesinde “Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz.” denilmektedir. Bu nedenle kanunların denetiminde, onların yalnızca Anayasa kurallarına uygun olup olmadığı tespit edilir. KHK’lar ise konu, amaç, kapsam ve ilkeleri yönünden hem dayandıkları yetki kanununa hem de Anayasa’ya uygun olmak zorundadır.”

Kamuoyuna yansıyan Anayasa Mahkemesi’nin bu kararını sıralayan Şahin;

-Rektörlerin ve Merkez Bankası Başkanının atanması hakkındaki düzenlemeler,

* Adalet Bakan yardımcısının Hakimler ve Savcılar Kurulunda doğal üye olması,

-Adalet müfettişleri, valilerin ve yardımcılarının atanması, Sayıştay Başsavcısı’nın atanması,

* Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yapısı, Kamu İhale Kurumu’nun üyelerinin atanması,

-Subayların rütbelerdeki normal bekleme sürelerinin Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılabilmesi ya da kısaltılabilmesi,

* 112 acil çağrı merkezinin asılsız kullanılması,

-TRT’ye bedelsiz taşınmazların devredilmesi, TRT’nin özel şirket kurmasının Kamu İhale Kanunundan istisna tutulması,

* Varlık yönetim şirketlerine tanınan süresiz harç muafiyeti,

-RTÜK’ün şirket kurması gibi toplam 200’den fazla hüküm iptal edildi.

Yukarıdaki maddelere dikkat çekti.

“Anayasa Mahkemesinin iptal kararı görüldüğü üzere, ne uyum sağlama amacıyla ne de Anayasa’yla bağdaşmıyor”

Şahin, “Anayasa Mahkemesi iptal kararlarına düzenleme süresi tanıyarak büyük çoğunluğunun 12 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.” diyerek, “Anayasa Mahkemesinin iptal kararıyla da görüldüğü üzere 703 sayılı KHK’nin birçok hükmü, ne Anayasa Değişikliklerine uyum sağlama amacıyla, ne de Anayasa’yla bağdaşmıyor. Mahkeme bunu gerekçelendirirken genel olarak esastan çok usule ilişkin değerlendirmeler yapmıştır. Gerekçelerde özetle; KHK ile düzenlenemeyecek yasak alana dokunulduğu, KHK çıkarma yetkisinin amacı ve kapsamı dışına çıkıldığı veya Yetki Kanunu kapsamı dışında düzenlemeler yapıldığının altı çizilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Var olanı uygulamayan bir iktidarın yenisini talep etme hakkı olabilir mi?”

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin açıklamasını, “Çıkarmış olduğu KHK’ların bile Anayasa’ya uygun olmadığı ve mevcut Anayasa’ya uygun hareket etmeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Yetmezmiş gibi yeni anayasa talep etmektedirler. Var olanı uygulamayan bir iktidarın yenisini talep etme hakkı olabilir mi?” diye sorarak bitirdi.

Paylaşın:
Objektif, tarafsız, şeffaf, hakaret olmadıkça her görüşe saygılı olmaya çalışıyoruz, sağı solu olmadan bütün siyasi haberlerinizi yayınları...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Merhaba, yayınlanmasını istediğiniz mesajınızı bize iletin, yayınlayalım.