Dolar 33,0656
Euro 36,0648
Altın 2.558,62
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C
Cum 32°C

İstanbul milletvekili Tekin: CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı belli’

İstanbul milletvekili Tekin: CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı belli’
13 Şubat 2021 09:07 | Son Güncellenme: 13 Şubat 2021 09:17
1.053

AHA.CHP’li Gürsel Tekin, İnce’nin ayrılmasıyla CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı hesapları değişti iddialarını değerlendirdi: ‘CHP’nin adayı var ona hiçkimsenin tereddütü olmasın ama koşullar öyle bir noktaya getirir ki tek adayla çıkmak zorunda kalırsınız. O zaman ittifaktaki partilerin de gönül rızasıyla aday belirlenebilir. Koşullar her siyasi parti kendi adayını çıkaracak derse zaten CHP’nin adayı hazır dedi.

CHP’li 17 milletvekili istifa iddiasını yalanladı ama bu partideki dalgalanmanın sona erdiği anlamına gelmiyor. Çünkü kaynama, teşkilat, taban bazına sirayet etti. Bu bağlamda da Muharrem İnce’ye kızan kadar hak veren de var. İstifalar, olası istifa söylentileri, karşılıklı vefa-vefasızlık suçlamaları da bunun açık kanıtı. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu’nun parti öz gücünden ziyade toplama çıkarmaya endeksli ‘dostlarla iktidar’ söylemiyle zaten karışık olan CHP’deki kafalar hepten karışmış durumda. Hem İnce ve arkadaşlarının CHP’deki eksen kaymasına yönelik suçlamaları hem de Cumhurbaşkanlığı seçimine dönük hareket ve aday hesaplarında revize tartışmaları dikkate alındığında. Mesela “CHP artık CHP’li olmayan birini Cumhurbaşkanı adayı gösteremez” diyenler var. Yani İnce rüzgarının vereceği zararı kestirmek zor ancak parti sözcüsü Faik Öztrak’ın ‘yel kayadan ne götürür’ sözüyle geçiştirilemeyecek kadar ciddi sıkıntılar yaratacağını söylemek mümkün. Dün bu durumu parti tabanı ve vatandaş arasında en çok görünen CHP’lilerden, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’le konuştuk. Söze “Özellikle son olup bitenler üzücü bir tablo” diye başlayan Tekin’in ifadeleri hem CHP yönetimine hem de İnce’ye eleştiri odaklıydı:

“40 yıldır CHP’ye emek vermiş CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olmuş bir arkadaşımızın ayrılması parti açısından da bizim açımızdan da üzücü bir tablodur. Bunu hiç bir siyasi parti istemez. Keşke olmasaydı. CHP’nin birliğe, dirliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde bu ayrılık doğru değildir. Genel merkez yöneticileri bu arkadaşlarımızın ayrılmaması için özenle bir çaba sarfedebilirdi. Bu eleştirim sayın İnce ve ayrılan üç milletvekili için değil, teşkilatlardaki sizden bizden anlayışı CHP’yi rahatsız eden bir anlayıştır. CHP Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu’nun fıtratında böyle bir şey yoktur. Bu sizden bizden anlayışını CHP yöneticileri derhal terketmelidir. Sayın İnce’nin gerekçeleri çok doğru gerekçeler değil. CHP sayın İnce 2018’de Cumhurbaşkanı adayıyken ekseni neyse bugün aynı eksende. Yönetim biçimiyle ilgili haklı eleştirileri olabilir bunu elbette parti içinde yapabilirdi ama böyle kritik bir süreçte ayrılık doğrusu CHP’ye zarar vermiştir.”

‘Yöneticiler gelir, gider’
– Zarar derken?
“Psikolojik bir zarar yoksa böyle bir rey olarak değerlendirmek istemiyorum. Çünkü önümüzdeki süreçte vatandaş, CHP tabanı nasıl davranacak, nasıl karar alacak bugünden onu tarif etmek mümkün değil. Ama geçmiş döneme baktığımızda CHP’de zaman zaman ayrılanların çok ciddi bir sonuç aldığını görmedim, bu olmuyor. Ben hem CHP Genel Merkezi’ne hemde sayın İnce’ye ya da sayın İnce gibi CHP’den kopup parti kurmak isteyenlere buna sayın Sarıgül dahildir şunu söylemek istiyorum. Bir partide insana verebilecek ne varsa verildi bu arkadaşlarımıza. Sayın Sarıgül’e de verildi, sayın İnce’ye de verildi. Bu partinin kurumsal kimliğine hepimizin vefa borcu var. Yöneticiler gelir, gider. Ben 6 tane Genel Başkan değiştirdim. Herkese şunu hatırlatmak istiyorum sayın Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı yolunu açan, sayın Melih Gökçek’e Ankara’da belediye başkanlığının önünün açan 1992-93’de soldaki üç tane siyasi parti SHP, DSP ve CHP’nin ayrılıkları olmuştur.”

– İnce ısrarla Kılıçdaroğlu ile görüşme talebini yineledi?
“Şu haksızlığı yapmayalım. Sayın Genel Başkanımız sadece bizler değil sıradan vatandaşların bile çok kolay ulaştığı tek genel başkandır. Sayın İnce’nin genel başkana ulaşamaması söz konuzu olamaz. Bu mümkün değildir. Velevki böyle bir şey varsa bile bu 40 yıllık emek verdiğin bir siyasi partiyi, yuvanı terketmeni gerektiren bir neden değildir.”
‘Kolay gelen kolay gider’
– Kılıçdaroğlu’nun listeye koyduğu Mehmet Ali Çelebi de zehir zemberek açıklamalar yaptı giderken?
“Kolay gelen kolay gider diyeceğim ama diyemiyorum. Arkadaşlarıma şunu hatırlatmak isterim ben uzun yıllar çocukluğumdan itibaren partide emek vermiş çalışmış her kademede görev yapan bir insanım. 17 yıl sonra kurultay delegesi olduğumda çok sevinmiştim. 17 dakika içinde vekil olursanız bunu arkadaşlarım için söylemiyorum siyasetin geneli için söylüyorum, atamalı sistemle kolay geliyorsunuz ve kolay gidiyorsunuz. Kolay gelinmemeli ve kolay gidilmemeli. Bunun içinde yapılması gereken inisiyatifi millete bırakacağız. Sayın Çelebi’nin elbette parti yönetimiyle ilgili sıkıntıları, eleştirileri olabilir ama partinin ekseniyle ilgili olanları hiç doğru değildir. Sayın Çelebi milletvekili adayı olduğu, PM üyesi olduğu dönem CHP Genel Başkanı’nın siyasal düşüncesi, CHP’nin ideolojik ekseni neyse bugünde aynı hiç değişmemiş. Başka gerekçeler söyleyebilirsiniz, şu andaki yönetim biçimi bizi rahatsız ediyor, biz dışlanıyoruz diyebilirsiniz, bunlar kabul görebilir bunlara anlayış gösterebilirim ama ‘biz daha Atatürkçüyüz’ derseniz haksızlık olur. Hepimize olur.”
–  Peki ya İnce’ nin ayrılmasıyla CHP’nin Cumhurbaşkanı  adayı hesapları değişti iddiaları. CHP artık CHP’li birini aday göstermek zorunda deniliyor?
Tekin devam ediyor:
“Bu sistemin ruhu öyle bir şey önünüze koyuyorki 50 artı 1’ i almak zorundasınız. Durum böyle olunca CHP’nin şöyle bir sorumluluğu var. CHP aynı zamanda Millet İttifakı’nın lokomotifi olan bir siyasi parti daha farklı sorumlu davranmak zorunda. Yani hem hiçbir arkadaşımızı kaybetmeyeceğiz aynı zamanda Millet İttifakı’nı da zedelemeyeceğiz. Hatta mümkünse ittifaka yeni siyasi partileri, siyasi hareketleri de dahil etmek gibi bir görevimiz var. Böyle olunca da elbette CHP’nin adayı var ona hiçkimsenin tereddütü olmasın ama koşullar öyle bir noktaya getirir ki tek adayla çıkmak zorunda kalırsınız. O zaman tabiki ittifaktaki siyasi partilerin de gönül rızasıyla aday belirlenebilir. Hayır koşullar her siyasi parti kendi adayını çıkaracak derse zaten CHP’nin adayı hazır o konuda hiçkimsenin tereddütü olmasın.”
İttifakın oy vereceği isim
– CHP’nin adayı belli anlamında mı?
“Evet, hazır ama isim veremem”
– Nasıl biri tarif eder misiniz?
“Tarif etmeyeyim, tarif genel başkana düşer bana düşmez ayıp olur.”
– CHP’li biri yani?
“Kesinlikle. CHP’li, aynı zamanda Millet İttifakı’ndaki siyasi partilerin de rahatsız olmayacağı rahatlıkla oy verebileceği bir şahıs olduğunu söyleyebilirim. Ama koşullar birinci turda tek aday olsun olursa tabi bu isim değişebilir o zaman.”
– Kılıçdaroğlu değil diyebilir miyiz?
“O konuda ben bir şey söylemeyeyim.

Kaynak Gürsel Tekin

Paylaşın:
Objektif, tarafsız, şeffaf, hakaret olmadıkça her görüşe saygılı olmaya çalışıyoruz, sağı solu olmadan bütün siyasi haberlerinizi yayınları...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Merhaba, yayınlanmasını istediğiniz mesajınızı bize iletin, yayınlayalım.