Dolar 31,5296
Euro 34,2180
Altın 2.117,79
BİST 8.945,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Yağmurlu
İstanbul
14°C
Yağmurlu
Sal 10°C
Çar 12°C
Per 10°C
Cum 10°C

Başarılı ve Uzun Ömürlü Aile Şirketleri Sağlam Bir Ekonominin Temeli

Başarılı ve Uzun Ömürlü Aile Şirketleri Sağlam Bir Ekonominin Temeli
7 Şubat 2024 21:26
78

HABERMAX.TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Başkanı Fatma Olten ve TAİDER üyelerinin de katılım gösterdiği, EGİAD Dernek Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını EGİAD – Ege Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer yaptı.

Yelkenbiçer, çiçeği burnunda bir TAİDER üyesi olarak ilk etkinliğini gerçekleştirdiğini belirterek, “Konumuz özellikle, aile işletmelerinin sürdürülebilirliği ve geleceği açısından son derece önemli. Aile işletmeleri, bildiğiniz gibi ekonomimizin temel taşlarından birini oluşturuyor ve bu işletmelerin yönetiminde gelecek kuşaklara nasıl yer verileceği ve devir süreçlerinin nasıl yönetileceği konuları, şirketlerin en kritik meselelerinden biri. Türkiye’de şirketlerin %95’inin aile şirketlerinden oluştuğunu düşünürsek aile şirketlerinin yönetim süreçlerinin sağlıklı yürütülmesi, gerektiğinde yönetim devrinin doğru şekilde yapılabilmesi, şirketlerin hem ekonomik değeri hem de sürdürülebilirliğini etkilediği gibi, dolaylı olarak ekonomiyi bütüncül olarak da etkilediğini söylemek mümkün. Gelecek nesillerin, işletmelerin yönetimine katılması ve sadece bir aile mirasını, geleneğini devam ettirme meselesi değil; aynı zamanda işletmelerin yenilenme ve gelişme süreçlerindeki etkinliğini ve dayanıklılığını da belirleyen önemli bir faktördür. Şirket yönetimine gelen genç kuşak gençliği ve dinamizmiyle hem yeniliği hem de bir taraftan dönüşümü temsil ediyor. Ayrıca, yeni kuşağın yönetimde yer alması kurumsallaşmayı hızlandırırken, yenilikçi bakış açısıyla şirketin rekabet avantajının da artmasına neden oluyor. Bu nedenle, bu panelde tartışacağımız konuların hem şirketlerin bugününü hem de yarınını şekillendirecek önemde olduğunu düşünüyorum” dedi.Aile şirketlerinde kuşaklara devir konusunda örnekleme ve deneyimlerden de bahsedilen toplantıda konuşan Yelkenbiçer, literatürde birçok çalışma olduğuna değinerek, “Bunlara göre planlama, hazırlık, aile içi iletişim, eğitim, yetiştirme, anlaşmazlıkları yönetme ve kurumsallaşma gibi bir dizi eylemi içeren öneriler arasında. Fakat tabii ki her şirket farklı, her aile farklı. Doğru formül literatürdekilerden bazen çok farklı bile olabilir. Bu sebeple, deneyimlerden öğrenme ve adapte etme, kurum içi sürekli öğrenme mekanizmalarını açık tutmak genç kuşakların öncelikli görevlerinden biri olmalı” diye konuştu.

İş dünyasının yeşil ve dijital olarak bir dönüşümün içinde olduğunu da hatırlatan Yelkenbiçer, “Yeni kuşakların özellikle kurumlara bu bakış açılarını getirmesi oldukça değerlidir. Dijital planlama ve yönetim araçlarının etkin kullanımı, dijital çağın en büyük tehditlerinden siber güvenliğin önceliklendirilmesi, elektronik öğrenme ve iletişim platformlarının şirketin önemli enstrümanları olarak kullanılması, veri yönetimi ve yapay zekanın stratejik karar alma süreçlerinde kullanımı, kurumların hem rekabetçi avantajlarını perçinlemek ve hatta geliştirmek, hem de şirket için verimliliğini arttırmak adına yeni kuşakların şirkete katkılarının olacağı alanlar olabilir. Ege Genç İş İnsanları Derneği olarak, üye profilimize baktığımızda %95 oranında aile şirketi üyesi olduğunu söylemek mümkün. Derneğimiz üyelerinin çoğunlukla aile şirketlerinde ikinci veya üçüncü kuşağı temsil eden iş insanları olduğunu göz önüne alırsak, “Gelecek Kuşakların Yönetimde Yer Alma ve Devir Süreçleri” konusunun aslında bizlerin her zaman gündeminde olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır” dedi.TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Başkanı Fatma Olten ise, “Ailede Birlik, İşletmede Sürdürülebilirlik söylemiyle Türkiye’deki aile şirketlerinin nesiller boyu devamlılığına önderlik etmek misyonuyla 2012 yılında kurulmuş olup, bugün yaklaşık 300 aile şirketi ve 900 aile üyesi ile kuruluş ilkelerine bağlı olarak belirlediğimiz hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere projeler ve etkinlikler yürütmekteyiz. TAİDER Aile İşletmeleri Derneği olarak, 65 ülkede örgütlenmiş, farklı sektörlerden 18.000’den fazla aile şirketi üyesinin yer aldığı İsviçre merkezli Uluslararası Aile İşletmeleri Ağının (FBN-I, Family Business Network International) Türkiye paydaşıyız” dedi.

Oturum yöneticiliğini MD Yönetim ve Strateji Danışmanlık TAİDER Akademi Kurul Üyesi Mustafa Doğrusoy’un yaptığı etkinlikte, Güres Grup Yönetim Kurulu Üyesi, TAİDER İzmir İli Eş Temsilcisi ve EGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Güres, Erdal Etiket Yönetim Kurulu üyesi, TAİDER Üyesi, EGİAD Başkan Vekili Kaan Özhelvacı, Erdal Etiket Yönetim Kurulu Üyesi, TAİDER Üyesi, Özhelvacı & Partners Kurucu Ortağı Avukat Ece Özhelvacı kendi aile şirketlerinde yaşadıkları deneyimleri paylaştı.

Erdal Etiket Yönetim Kurulu Üyesi, TAİDER Üyesi, Özhelvacı & Partners Kurucu Ortağı Avukat Ece Özhelvacı, Şirket yönetiminde güven, demokrasi ve adalet mottosuyla hareket ettiklerini belirterek, kurumsallaşma yolunda önemli adımlar attıklarını, yönetim kurulunda hukuki sorumluluğu bulunduğunu dile getirdi.

Erdal Etiket Yönetim Kurulu üyesi, TAİDER Üyesi, EGİAD Başkan Vekili Kaan Özhelvacı da Aile şirketinde girişimcilik ve melek yatırımcılık alanlarında her yıl çeşitli yatırımlar yaptığını vurgulayarak, bu süreçlerin şirket açısından hem deneyim kazandırdığını hem deneyim verdiğini ifade etti.

Güres Grup Yönetim Kurulu Üyesi, TAİDER İzmir İli Eş Temsilcisi ve EGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Güres de şirket geçmişinin bilinmesi ve gelecek süreçlerinin iyi planlanmasıyla sürdürülebilir bir aile şirketi inşa edilebildiğini kaydetti.

Paylaşın:
Objektif, tarafsız, şeffaf, hakaret olmadıkça her görüşe saygılı olmaya çalışıyoruz, sağı solu olmadan bütün siyasi haberlerinizi yayınları...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Merhaba, yayınlanmasını istediğiniz mesajınızı bize iletin, yayınlayalım.