Dolar 32,1917
Euro 34,9757
Altın 2.425,13
BİST 10.481,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Cum 29°C
Cts 30°C
Paz 31°C
Pts 30°C

Ekmen: “Çorum’da maden işçisi zulmüne dur deyin”

Ekmen: “Çorum’da maden işçisi zulmüne dur deyin”
15 Mayıs 2024 18:02
80

HABERMAX. DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek Çorum’un Dodurga ilçesinde ODAŞ Grubuna bağlı Yel Enerji şirketinin çalıştırdığı maden işçilerinin sorunlarını gündeme getirdi.

DEVA Partisi Çorum İl Başkanı Zehra Benli’nin 100’e yakın işçiyi ziyaret edip kendisini görüntülü aramak suretiyle sorunları aktardığını belirten Ekmen, maden işçilerinin yaşadığı sorunları gündeme getirmek için kendilerine söz verdiğini ifade etti.

Milletvekili Ekmen, işçilerin sorunlarını şöyle dile getirdi:

“25 Ağustos 2017 tarihinde Türkiye Kömür İşletmeleri bünyesindeki Alpagut Dodurga Linyitleri, imzalanan Rödovans sözleşmesi ile ODAŞ Grubuna bağlı Yel Enerji Elektrik Üretim A.Ş. bünyesine dahil edilerek kömür madenini işletmeye başlamıştır. Fakat bugün gelinen nokta itibariyle işçiler büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kalmıştır. Önce yaşanan sorunu, sonra da nedenini açıklamak istiyorum. Yaklaşık 84 işçi 6 ay süreyle ücretsiz izne gönderilmeye çalışılmaktadır. Ücretsiz izne göndermek için de Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi’nden uyduruk bir rapor alınmıştır.”

Ekmen, sorunun kaynağını ve olayların gelişimi şöyle özetledi:

“Oradaki sorunun temel nedeni, buradaki işçilerimizin anayasal bir hak olan, ulusal ve uluslararası metinlerde kesin olarak tanınmış, tartışmasız bir hak olan sendikalaşma hakkını kullanma istekleriyle ilgilidir. Bu arkadaşlar Aralık 2023’te DİSK’e bağlı dev maden sendikasına üye olmuşlar. Daha sonra üye olmaları engellenmeye çalışılmıştır. İşçi direnç göstererek, ısrar ederek üye olduktan sonra bu kez yetkisiz bir mahkemede yersiz bir dava açılmıştır. Niçin yetkisiz mahkemede açılıyor? Çünkü yetki tartışmasıyla zaman kazanılmaya çalışılıyor. Bütün buna rağmen mahkeme süreci tamamlanmış ve sonrasında işçiler istifaya zorlanmıştır. İş sağlığı güvencesiyle ilgili olarak bir takım baskı politikalarına maruz bırakılmıştır. Ama buna rağmen işçiler geri adım atmayınca şimdi sendika üyesi olan 88 işçinin 84’ü ücretsiz izne çıkartılmaktadır. İlginçtir ki, sendika üyesi olmayan işçiler için böyle bir tasarrufları olmamıştır. Bunların bir kısmı da Fethiye’deki başka bir inşaata gönderilmeye çalışılmaktadır.”

“Bu açıkça bir Anayasa ihlâlidir.” diyen Ekmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Işık Han’a seslendi:

“Çorum’un Dodurga ilçesi Alpagut köyünde yeraltı kömür işletmesi çalıştırmakta olan Yel Enerji şirketinin sendikal hakka karşı yürüttüğü bu baskı politikasını Bakanlık olarak lütfen yakından inceleyiniz. Daha önce TPAO işçileri vesilesiyle de ifade ettim ki; her işçinin alın teri, onun anasından emdiği süt kadar haktır, helalidir. Bugün maden işçilerinin hangi şartlarda ve hangi zorluklarda çalıştığını en son yaşanan İliç Maden Kazasında gördük ve anlıyoruz. Bu kadar zor şartlarda çalışan işçilerin mağdur edilmesi kabul edilemez.”

Buradan ODAŞ gruba, Yel Elektrik A.Ş yetkilerine de sesleniyorum diyen Ekmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kadar zor şartlarda çalışan işçilerin beş kuruşuna göz dikmeyiniz. İş güvenliği ve sağlığı açısından, maaş gelirleri açısından kazandığınız paranın bir kısmını işçiye vermekten çekinmeyiniz. Sendikalaşma hem işveren için hem işçi için yasal, anayasal ve uluslararası belgelerde geçen bir haktır. Akıllı bir işveren için sendikalaşma oradaki birçok konunun düzene girmesi demektir. Evet, bu çağrıyı yineliyorum. 6 aylık ücretsiz izne çıkarma kararından vazgeçin ve bu işçileri hak ettiği şekliyle çalıştırmaya devam edin. Sendikayı tanıyın ve iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyun. İşçi ücretlerini de kazancınızdan nisbi olarak feragat edecek şekilde beklenen seviyelere çekin.”

Objektif, tarafsız, şeffaf, hakaret olmadıkça her görüşe saygılı olmaya çalışıyoruz, sağı solu olmadan bütün siyasi haberlerinizi yayınları...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj Gönder
Merhaba, yayınlanmasını istediğiniz mesajınızı bize iletin, yayınlayalım.